Институт по медиация и управление на спорове Свържете се с нас
Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?
Сдружение Институт по медиация и управление на спорове (ИМЕУС) взе активно участие в подготовката на ежегодния Бележник, издаван от Национална мрежа за децата (НМД) за оценка на успеха на държавата в грижата за децата. Експертите ни се включиха в разработването на аналитични материали в сферата на детското правосъдие, медийното отразяване на деца и превенцията на домашно насилие.
ИМЕУС поддържа становището, че макар да е налице законодателна рамка, чието тълкуване позволява адекватни нива на защита на детския интерес, практическото й прилагане е повече от спорно. Най-добрият интерес на детето, през чиято призма следва да бъде преценявано всяко законодателно решение и неговото привеждане в изпълнение, доста често отстъпва първенството пред други съображения и става жертва на затормозена и трудно работеща съдебна система. Специално внимание се обръща и на споделеното родителство като концепция, все още недостатъчно уредена на нормативно ниво. Понастоящем действащата правна рамка позволява на родителите да упражняват родителските си права и задължения паралелно и едновременно, без обаче за целта да е предвижда на практика изградена инфраструктура, която да благоприятства приемането на подобни решения. За сравнение, в чуждестранни юрисдикции не просто съдии, адвокати, медиатори преминават през специализирани обучения по семейна медиация, но самите страни по спора, в хода на медиационната процедура, биват обучавани върху това как фокусът на разрешаването на техния спор да бъде изместен от конфликта помежду им към най-добрия интерес на техните деца и посредством последното на практика да се постигне едно действително паралелно упражняване на родителските права. Повишаване на усилията и разрастването на капацитета в тази сфера би имал позитивен ефект и върху разтоварването на съдебната система от редица от семейните казуси, които не й „принадлежат“.
С оглед на това, експертите на ИМЕУС заключават, че независимо от предприетите стъпки и поетия ангажимент за изграждане на правосъдие, съобразено с интересите на детето, съгласно Насоките на Комитета на министрите на Съвета на Европа, участието на децата в съдебните производства все още не е урегулирано по единен начин и липсва единна методология за обследване, респективно гарантиране постигането на най-добрия интерес на децата. През 2018 г. пък са изградени едва 2 нови „сини стаи“, които да обезпечат ефективното участие на деца в процедурите, пряко касаещи или имащи потенциала да засегнат по един или друг начин детския интерес.
Паралелно на това, алармиращ е и броят на случаите на домашно насилие спрямо деца, чийто брой расте и който доста често бива прикрит зад противоречиви методи, разчитащи на физичното наказание като способ за възпитание. Наблюдават се предложенията за законодателни изменения с цел количественото увеличаване на прилаганите наказания за домашно насилие спрямо деца. Подобна мярка самостоятелно не решава проблема с превенцията на подобни деяния или доказването им пред съд. Приетите на първо четене законодателни изменения за увеличаване на предвижданото наказание за действия, свързани с домашно насилие или неизпълнение на съдебни заповеди, издадени в тази насока, биха имали предвидимо ползотворен ефект за намаляване насилието спрямо деца като цяло. Последните, за съжаление, нямат потенциала да обезпечат ефективната защита на децата, жертва на насилие, нито да гарантират ефективната превенция на подобни случаи.
Експертите на ИМЕУС напомнят и че през 2018 година Асоциация на европейските журналисти в България и УНИЦЕФ изработиха Пътеводител за етично отразяване на деца в медиите, в работата по който се включиха журналисти от редица големи медии, юристи и психолози. Във връзка с пътеводителя в почти редица големи медии се правят обучения на журналисти за това как да отразяват деца, а допълнително обучение в тази насока се организира и за студентите по журналистика. По този начин се дава добър пример за умерен баланс и съчетание между законовата рамка и усилията на самите медии и гражданското общество да прилагат етични стандарти при отразяването на деца в медиите, така че те да максимално защитени и същевременно да са включени достойно и равнопоставено.
Екипът на Институтът по медиация и управление на спорове (ИМЕУС) ще продължава работата си по оценка на течащите нормативни изменения, стремейки се да прокара разбирането за приоритетното насочване на спорове, касаещи деца, към извънсъдебното им решаване.