Денят на Бащата – новият сериал на БНТ

Денята на бащата. Новият сериал на БНТ. С актьорски звезден състав в лицето на Захари Бахаров и Весела Бабинова. Александър Сано и Глория Петкова. И естествено с малкия Патрик Шон Хесън, чиито руси къдри справедливо го оприличават на Малкия принц, който по стара Екзюпери традиция вижда със сърцето си всичко. Сериал с киноматографично излъчване. Прорязва те с нож. Накъсва на малки парченца душата ти. И я прави на кайма. И не защото има специални визуални ефекти. И не защото каскадите са му много. И не защото разказва интересна случка с любопитен завършек. И не защото различното става примамливо. Не, не и не. Сериалът вълнува. Тревожи. Потиска. Но и успокоява. Уточнява. И най-вече онагледява.

Тематиката на Денят на бащата стъпва на основите на онзи интимен свят, наречен семейство, когато това семейство престава да бъде такова. Истината е, че то отдавна е престанало да бъде това, задушено от повика на бита, фамилните роли, изтъкани сякаш по неудобен калъп, удобствата на извиненията за липсата на време в отношенията между партньорите и доброволно надянатата роля на саможертвеност в името на детето. Сериалът не укорява, още по-малко поучава. Той просто показва. Без оценка. Без осъждане. Дава чуваемост на онези вътрешни светове, през които минава човекът в ситуация на развод, при това на тежък развод. Онези строго мъжки и строго женски светове на личността. Основна тема, около която тези два свята влизат в сблъсък, естествено, е детето. Общото дете, което сякаш е останало единственото общо от изчерпаното партньорство. И именно около което се развива сблъсъкът на героите на Захари Бахаров и Весела Бабинова от Денят на бащата. А малкия Патрик, чийто герой мило наричат Боби в 6-серийната продукция, е разкъсан и изправен в ситуация на невъзможност. Невъзможност, на която той е жертва поради ненамерения път на родителите си към осъзнатост и чуваемост. И някак етимологичното значение на думичката „раз-вод“ намира пряко отражение в показваното на екрана – общото „водене“, на каквото семейната общност може да бъде оприличено, подлежи на отцепване, онагледено именно от звучната представка „РАЗ“. Оттук нататък воденето ще е в разделени посоки.

Екипът на ИМЕУС Институт по медиация и управление на спорове имаше възможността да „надникне“ в лентата на продукцията, представена и предпремиерно тази седмица в Кино Култура. И единственото, което можем да кажем – бъдете пред екраните на 18 февруари 22 часа по БНТ 1 и БНТ 4. Започва новия безкрайно ценен сериал в 6 епизода. Показваш и указващ за многото пътища, през които „Раз“-воденето може да премине.