Институт по медиация и управление на спорове Свържете се с нас
УСПЕШНО ПРОВЕДЕН СЕМИНАР НА ТЕМА „РАБОТА С КОНФЛИКТИ И МЕДИАЦИЯ ПРИ СЛУЧАИ НА ДОМАШНО НАСИЛИЕ“
На 15.10 се проведе първото събитие в рамките на инициатива „Медиацията в защита на човешките права в случаите на домашно насилие“, финансирана от Европейския съюз и Фондация „Работилница за граждански инициативи“.
Събитието беше открито от адв. д-р. Юлия Раданова и Никола Атанасов, които представиха основните цели на инициативата и контекста, в който тя се изпълнява. В хода на обучението, на участниците – сред които юристи, психолози, социални работници, вкл. представители на държавния сектор- бяха представени редица практически стратегии и конкретни методи за работа. Сериозен интерес предизвикаха презентациите на лекторите д-р. Корин „Куки“ Левиц и кандидат д-р. Индре Корсаковиене, които запознаха посетителите с приложимите стандарти на работа и с изводи от практическия си опит съответно в САЩ (Чикаго) и Литва (Вилнюс). Основен акцент беше поставен на провеждането на предварителен и продължаващ скрининг за домашно насилие, както и осигуряването на безопасност за страните, участващи в процедура по медиация.
Представеният литовски модел на задължителна медиация съдържа следните етапи:
- Заявлението за медиация се подава към медиатор или съсловната организация;
- Организацията / медиаторът уведомява другата страна за постъпилото заявление;
- Насрещната страна разполага с 14-дневен срок, за да се съгласи или да отхвърли поканата;
- В случай, че приеме, процедурата се провежда, а в случай, че откаже – заявяващата страна получава удостоверение, което представя при завеждане на иск в съда.
По отношение на случаите на домашно насилие, бяха изтъкнати следните изключения от задължителна медиация когато делото е инициирано от лице, жертва на домашно насилие, потенциално извършено от насрещната страна, и:
- Води се разследване, свързано с извършено домашно насилие;
- В съда се разглежда друго дело между страните, свързано с упражняване на домашно насилие;
- Има издадена присъда, свързана с упражняването на домашно насилие от насрещната страна;
- Център за специализирани социални грижи е издал удостоверение за предоставени специализирани услуги на лицето, което твърди, че е жертва на домашно насилие.
Особено впечатление тук направи съществената разлика с представения американски модел, при който от значение не е единствено фактът, че е установено извършено насилие, а най-вече състоянието на страните към момента на провеждане на скрининг сесията с медиатор. По-конкретно, д-р. Левиц изтъкна случаи, при които въпреки преживяни форми на насилие, жертвата заявява категорично, че е способна да отстоява своите интереси в хода на медиация и желае да участва активно, достигайки до работещо споразумение. Като основни изводи от американския модел бяха изтъкнати:
- Значението на подхода при провеждането на скрининг и вземането под внимание както на отговорите на конкретни въпроси, така и на езика на тялото и поведението;
- Липсата на категорично отхвърляне на възможността за провеждане на медиация единствено поради предходен случай на насилие и нуждата от индивидуална оценка на моментната ситуация в динамиката на отношенията;
- Възможностите за пренасочване по препоръка на медиатора към специалисти – психолози, адвокати и социални работници, без да се прекратява възможността за продължаване на процедурата по медиация в бъдещ момент.
Гостуващите лектори не пропуснаха да отбележат и високите нива на успеваемост на процедурата по медиация, като канд. д-р. Корсаковиене предостави официална статистика, илюстрираща устойчиво увеличаване на броя достигнати споразумения на годишна база за последните четири години.
Присъстващите професионалисти единодушно подкрепиха въвеждането на подобни механизми за провеждане на скрининг за домашно насилие и в България, като отчетоха безспорните му предимства.
Адв. д-р. Юлия Раданова представи разработения от екипа на Сдружение ИМЕУС доклад-наръчник „Медиация при домашно насилие“ и подпомогна безпроблемната комуникация между участниците в залата и лекторите, а разследващият журналист Валя Ахчиева предостави на аудиторията перспективата на медиите при отразяване на случаи на домашно насилие и ролята на медиацията като инструмент за ефективно разрешаване на спорове.
Благодарни сме на домакините от Entract 127 за създадената атмосфера, както и на всички присъстващи, както на място, така и онлайн!
В случай, че темата е интересна за Вас, отправяме покана да се включите в следващото събитие, което организираме за 20.11.24 г., отново в Entract 127! Форматът този път ще бъде „кръгла маса“, за да може всеки да постави релевантни въпроси, които да дискутираме заедно. Допълнителни подробности ще споделяме тук, както и на страницата ни във Facebook!