Институт по медиация и управление на спорове Свържете се с нас
10 прилики между извънредното положение и конфликта
Време за четене: 3 минути
Къде на шега, къде наистина, премина цял един месец в извънредна ситуация. Ситуация, поставяща ни в граничност, в необикновеност, в чудатост, ако искате. Прилича ли това ново за всички ни положение на конфликт?
Института по медиация и управление на спорове откри 10 допирателни:
- Непредсказуемост
COVID-19 изненада целия свят. Няма прогноза кога ситуацията ще приключи, панацея за преборването не е и открита. Конфликтите идват също така непредсказуемо, „избухват” внезапно, продължават неограничено. Попаднем ли в тях перспективите за решение изглеждат несигурни, а опасността от ескалация и повторност – неизбежна.
- Продължителност
Продължителността на кризисната ситуация и свързаните ограничения зависят от активните действия на всички. Аналогично, конфликтът „се храни“ от нашите действия/бездействия. Колкото по дълго не предприемаме поведение за ограничаване епидемията или конфликта, толкова по-дълго рушителни последствията може да са.
- Нужда от компромиси
Справянето с настоящата (а и всяка) криза е във възможността ни за компромис. Справянето с конфликта, подобно, изисква преминаване отвъд първоначално заявеното и предоставяне нещо „в замяна“ на другия. Популярен е изразът, че вкусът на всяко споразумението е горчиво-сладък. Именно поради направените от страните взаимни отстъпки.
- Спазване на общ план за действие
За да победим COVID-19, следва активните ни усилия да бъдат координирани, общи и спазвани от всички. Общи и координирани следва да са действията и за решаването на конфликта и ограничаването на негативните последствия от него.
- Превенция на по-голяма криза
Наложените мерки спрямо коронавируса целят предотвратяването на по-голяма и неовладима хуманитарна криза. Правилно адресиран, конфликтът е повод да изменим и заздравим отношенията си по начин, опазващ ни от по-голяма криза. Или както винаги сме казвали в ИМЕУС: „Трансформираме конфликтите във възможности, преди да са ни разрушили”.
- Възможност за придаване на нов смисъл
Настоящата криза ни предоставя възможност за създаване на нов смисъл, получаване на нови познания, изграждане на нови навици. Нов смисъл ни дава и състоянието на конфликт. Mедиацията e именно този път към решение на конфликти, в рамките на който стъпваме в обувките на другия, опитваме се да разберем неговите интереси и да генерираме максимален набор от решения.
- Комплекс от решения
Излизането от кризата изисква комплекс от мерки, а връщането към „нормалността” ще отнеме време. Сходна е и ситуацията с „излизането от конфликта“ – търсенето на решение предполага пробването на серия от алтернативи и адаптирането на една, която в най-голяма степен отговаря на нуждите на участниците. Приликите между справянето с коронавируса и конфликта са в това, че става дума за процес, през който търпеливо следва да преминем
- Да чуем експертите
В ситуация на пандемия и конфликт следва да търсим експертите и да се вслушваме в техните становища. Доверието в експертите със съответна квалификация може да ни помогне да намерим изход както от конфликта, така и от извънредната ситуация.
- Търпение
COVID-19 няма да изчезне утре. Вероятно и вдругиден. Нужно е търпение, съчетано с адекватни мерки. Търпение е нужно и в процеса на решаване на конфликт, включително и когато отнесем решаването му чрез медиация. Бързането да стиснем ръце (тези дни единствено образно, естествено) твърде рядко води до устойчиви решения.
- Повод за ново начало
Предизвикателства като COVID-19 мобилизират силите ни. Дават ни нови гледища. Осветяват по-големите проблеми. Тези предизвикателства ни позволяват да поставим ново, по-успешно начало, да постигнем развитие. Същото е и с конфликта. Защото: „в сърцевината на всеки конфликт стои ВЪЗМОЖНОСТ ”.
С коронавируса, както и с всеки конфликт, можем да се справим ЗАЕДНО. От екипа на Института по медиация и управление на спорове ИМЕУС сме с ВАС и ще се радваме да Ви помогне в преминаването през предизвикателствата ЗАЕДНО. За повече – пишете ни на info@imeus.bg.